Як виявити та застерегти себе від ПЕДИКУЛЬОЗУ?!

Основна причина - це порушення елементарних вимог, які пред'являються до особистої гігієни, але всупереч усталеній думці, що воші зазвичай з'являються у асоціальних людей, педукульоз може проявитися в цілком благополучній родині, так як є маса способів його передачі.

/Files/images/voshi_21.jpg

Є три види вошей, які паразитують на людині:

- головна воша;

- платтяна воша;

- лобкова воша.

Зазвичай виникає якийсь один вид педикульозу, але в рідкісних випадках він може бути змішаним, коли одночасно на людині паразитує, наприклад, лобкова і головна воша. Воші не можуть літати і стрибати, вони пересуваються бігом, тому заразитися педикульозом можна при прямому (близькому) контакті з людиною.

В основну групу ризику входять особи, які працюють і навчаються в колективах, контактуючи протягом дня з великою кількістю людей. Наприклад, нерідко діти приносять додому вошей зі школи або дитячого садка, заразившись від іншої дитини при грі або користуючись одним предметом гігієни (рушником, гребінцями та ін.), а також міняючись з ровесниками головними уборами (відучіть дитину від цієї звички).

Часто зараження педикульозом відбувається в таких громадських місцях, як лазні, перукарні (воші можуть перебратися на волосся через гребінець, якої до цього розчісували зараженої людини), в басейні і т.д. Передача може складатися при контакті з подушкою (наприклад, в готелі).

Паразити можуть протягом тривалого часу пробути у воді, тому якщо вода змінюється нечасто, це підвищує шанси підхопити педикульоз при плаванні в громадському басейні або відвідуванні лазні.

Платтяними вошами можна заразитися при побутовому контакті. Комахи селяться в складках одягу і переходять на людину при повторному використанні білизни. Лобкові воші паразитують на волоссі в області геніталій, пахвах. Найпоширеніший спосіб передачі вошей - статевий контакт, а також користування чужими предметами особистої гігієни: одяг, рушник та ін.

У середньому головна воша живе близько 35-38 днів. Швидкість поширення вошей дуже висока - як тільки доросла самка потрапляє на голову або тіло людини, вона починає активно відкладати яйця. Кожен день самка паразитів відкладає по чотири яйця, звані гнидами. За рахунок спеціального хітинового речовини яйце міцно тримається на волосині, і через 10-10 днів з нього виходить одна воша.

Руйнування міфів - чому воші точно не з'являються?

Міф перший - паразити можу з'явитися в результаті ослаблення нервової системи. Тобто якщо людина занадто нервує протягом довгого періоду, це загрожує появою на волоссі сімейства вошей - так от це міф, який не має ніяких підстав, але який досі блукає в суспільстві.

Міф другий - воші весь час знаходяться в шкірному покриві голови в стані сплячки, і пробуджуються в результаті ослаблення імунітету (або сильних потрясінь, про що сказано вище). Це не так, паразити не живуть під шкірою, однаково «нападаючи» на людину з міцним здоров'ям і слабким імунітетом.

Міф третій - паразити перескакують на людей з домашніх тварин, переважно з кішок або собак. І це в корені невірно. По-перше, ці комахи не стрибають, а бігають, і перескочити не можуть; по-друге, воші від домашніх тварин ніколи не живуть на тілі людини.

Як діагностувати наявність педикульозу?

Розпізнати педикульоз досить просто, є кілька основних симптомів:

наявність вошей і гнид на волоссі голови, тіла і в області геніталій;

наростаючий свербіж (виникає через укуси паразитів);

висипання, що загрожує перейти в хронічний дерматит;

невеликі плями на шкірі - 3-10 мм (залишаються після укусів комах).

Зазвичай свербіж посилюється вночі, коли людина знаходиться в розслабленому стані. Якщо педикульоз перейде в хронічну форму, людина може не відчувати свербіж. Відкладати лікування не можна. По-перше, захворювання може перерости в хронічну форму і викликати ускладнення; по-друге, сам по собі факт наявності вошей дуже неприємний, до того ж при побутовому контакті людина може заражати інших людей.

При тривалому розвитку захворювання відбуваються деякі зміни в зовнішньому вигляді і структурі шкірі на певних частинах тіла. Особливо сильно змінам піддається область лопаток, попереку і стегон (внутрішня поверхня). Шкіра стає товщі і змінює колір (на сіро-бурий відтінок).

Виділимо ускладнення, до яких може призвести педикульоз:

- виникнення бактеріальних інфекцій завдяки незахищеності голови (через подразнення);

- висипний тиф та епідемії в дитячих установах (школах, дитсадках та ін.).

Лікування - ефективні способи позбавлення від вошей

Щоб позбутися шкідливих паразитів, необов'язково йти в лікарню, з цією проблемою можна успішно впоратися в домашніх умовах. Як необов'язково використовувати і старі традиційні засоби - «Діхлофос» або дустове мило. Так, ці засоби допомагають, але сучасна фармацевтика пропонує широкий вибір спеціальних засобів, які справляються з паразитами набагато ефективніше. Ці препарати мають зручнішу форму застосування і вільно продаються в аптеці за доступними цінами: емульсії, шампуні, креми та ін. Досить нанести препарат на ділянки, де заселилися паразити, після чого змити його (дійте строго по інструкції виробника препарату).

При усуненні головних вошей після обробки волосся розчісується над світлою поверхнею (наприклад, над великим білим аркушем паперу). Для більшого ефекту потрібно повторювати процедуру один раз на тиждень, щоб гарантовано видалити кожного паразита і всіх гнид. Самостійно, або за допомогою когось із близьких людей огляньте шкірний покрив голови на наявність гнид. Найефективніший і простий спосіб - це збривання волосся. Але дозволити собі це може далеко не кожна людина (доведеться пояснювати навколишньому, чому ви раптом стали лисим). Тому зазвичай такий кардинальний метод обирають по відношенню до дітей до 5-6 років. Місця укусів потрібно обробити антисептиком, це дозволить попередити ймовірність розвитку інфекційних захворювань.

При зараженні лобковими паразитами процес також можна використовувати спеціальні препарати. Якщо ви соромитеся звернутися в аптеку з настільки пікантною проханням про покупку засоби проти лобкових вошей, тоді можна обрати не менш ефективний спосіб - просто збрийте волосся на інтимних місцях і обробіть місця укусів комах борною маззю (найкраще підійде п'ятивідсоткова мазь). Всі члени сім'ї також повинні виконати кілька профілактичних процедур, зокрема ретельно вимити голову, використовуючи спеціальний препарат. Одяг потрібно як слід випрати. Предмети особистої гігієни обробити спиртом або одним із спеціальних препаратів (замочивши у складі з водою). Проведіть в будинку генеральне прибирання, щоб виключити ймовірність збереження паразитів в межах квартири.

Профілактика - як попередити появу педикульозу?

Щоб застерегти себе від цього неприємного захворювання, потрібно дотримуватися особистої гігієни, оскільки воші хоч і переносять чистоту, але не люблять її. Частіше міняйте білизну. Грунтовно пропрасовуйте одяг з великими складками, в яких паразити можуть відкладати яйця, не передавайте другого особам предмети особистої гігієни (наприклад, користуйтеся тільки своїми навушниками, своєї гребінцем і т.д.). Після того, як носій педикульозу буде вилікуваний, обов'язково прокип'ятіть його особисті речі і добре виперіть. Коли одяг висохне, ретельно пропрасуйте її. Протягом перших двох тижнів небажано користуватися даними речами (якщо після обробки в одязі залишаться воші або гниди, цього часу буде достатньо для того, щоб загинули і дорослі, і молоді паразити).

З метою профілактики слід уникати близьких контактів з людьми, яких ви не знаєте. Щоб звести до мінімуму вірогідність появи лобкових вошей, потрібно виключити випадкові статеві зв'язки (це правило відноситься і до профілактики багатьох інших, більш серйозних захворювань). Пам'ятайте, що у разі виявлення педикульозу не потрібно розраховувати на те, що паразити з часом зникнуть самі. Цього ніколи не станеться, вони тільки розплодяться і вивести їх буде ще складніше. Як тільки помітите перші симптоми, купуйте одне з сучасних засобів і позбавляйтеся від паразитів.

/Files/images/137ea612131fe72ede619ec90a1a3301.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 2526

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.